|
Commercial name |
Vigophos 100 mg/ml + 0,05 mg/ml
|
|
Authorization number |
230066 |
|
Authorization status |
Valida
|
|
Authorization date |
28-03-2023 |
|
Authorization valid date |
nelimitata |
|
Active substance |
butafosfan,
vitamina B12
|
|
Target species |
bovine,
cabaline,
câini
|
|
Therapeutical action |
Bovine, cai, câini - Tratamentul de susţinere şi prevenirea hipofosfatemiei şi/sau a deficienţei de cianocobalamină (vitamina B12).
Bovine - Tratament de susţinere pentru restabilirea activităţii rumenului în urma tratamentului chirurgical al abomasului deplasat asociat cu cetoză secundară; tratamentul complementar al parezei parturiente în plus faţă de terapia Ca/Mg; prevenirea dezvoltării cetozei, dacă este administrat înainte de fătare.
Cai - Tratamentul adjuvant la caii care sufera de epuizare musculara. |
|
Therapeutic group |
Antiparazitare |
|
Pharmaceutical form |
soluţie injectabilă |
|
Packaging |
flacon x 100 ml |
|
Withdrawal period |
Carne și organe: 0 zile. Lapte: 0 ore. |
|
Manufacturer |
aniMedica GmbH, Germania |
|
Licence owner |
INDUSTRIAL VETERINARIA, S.A., Spania |
|
Romanian responsible company |
_N/A |
|
Link to prospectus |
click aici pentru a vizualiza prospectul |
|
Link to authorization |
|
|
Notes |
Autorizat prin DCP. |
|
Release Mode |
Cu prescripţie |
|
Authorization variations |
I. Variatii care necesita evaluare (VRA):
|
|
|
Variation No. |
Date |
Variation type |
Description |
|
4 |
05-02-2026 |
A.1.a |
Modificarea deținătorului autorizației de comercializare din LIVISTO Int’l, S.L. – Spania în INDUSTRIAL VETERINARIA, S.A. – Spania. |
|
3 |
13-05-2025 |
G.I.10, I.III.1.a |
Adăugarea unor specii țintă – câine și cal. |
|
2 |
13-05-2025 |
G.I.2.b, G.I.18 |
Modificare în Rezumatul Caracteristicilor produsului, etichetarea sau prospectul unui medicament generic/hibrid în urma evaluării la aceeași modificare pentru produsul de referință și alinierea informatiilor despre produs cu versiunea QRD 9.0, adica actualizarea majora a formatelor QRD, conform Regulamentului (UE) 2019/6, pentru produse medicinale veterinare introduse pe piata in conformitate cu Directiva 2001/82/CE, Directiva 2001/82/CE sau Regulamentul (CE) nr. 726 / 2004. |
|
1 |
14-10-2024 |
F.I.f.1 |
Modificări substanțiale în versiunea actualizată a ASMF-lui. |